Męska sprawa – biżuteria dla mężczyzn
Współcześnie wiele osób uważa biżuterię za domenę kobiet, ale wieki temu to panowie wiedli prym w tej dziedzinie. Sygnety, rozmaite klejnoty rodowe – to były nieodzowne części męskiego stroju. Obecnie w pewnym stopniu wraca się do tych zwyczajów. Mężczyznę, mającego przypięte spinki do mankietów, uważa się za niesamowicie eleganckiego. Z kolei noszenie sygnetów przypisane jest panom, którzy są pewni siebie i nie boją się wyrażać swoich poglądów albo przynależności do konkretnego rodu.
Sygnety
Nazwa sygnet ma dwa możliwe źródła – francuskie „signet” oraz łacińskie „signum”. Obie nazwy oznaczają znak. Wiąże się to z pierwotnym zastosowaniem sygnetu, którym było pieczętowanie listów za pomocą laku. Na oczku pierścienia grawerowano monogram albo herb rodowy. Sygnety często stanowiły pamiątkę rodzinną przekazywaną z pokolenia na pokolenie. W późniejszych czasach na pierścieniach zaczęto umieszczać nie tylko oznaki przynależności do danej rodziny, ale także symbole świadczące o wyznawaniu określonych poglądów. Wizerunek lwa miał świadczyć o niezwykłej odwadze i walecznym sercu. Mężczyzna, noszący taki pierścień, symbolicznie deklarował, że będzie szedł przez życie broniąc słabszych i będąc odpowiedzialnym i gotowym do pomocy. Niektórzy panowie decydują się na sygnet świadczący o przynależności do danego kraju. Szczególnym powodzeniem cieszy się srebrny pierścień przedstawiający godło Polski. Orzeł w koronie wygląda majestatycznie i pozwala iść przez życie z podniesioną głową, będąc dumnym ze swojego pochodzenia. Istnieje również cała paleta pierścieni o charakterze uniwersalnym. Sygnety takie są przede wszystkim elementem ozdobnym. Można zdecydować się np. na sygnet z imponującym bursztynem. Model jest wzorowany na projektach pochodzących z czasów magnackiej Polski. Okazały bursztyn zachwyca swoim nieprzeniknionym pięknem, a dodatkowo zdobią go ornamenty wykonane na bokach sygnetu.
Spinki do mankietów
Spinki do mankietów to element biżuterii, który łączy w sobie funkcjonalność wraz z wysokimi walorami estetycznymi. Spinki pozwalają spiąć mankiety koszuli. Biżuteria tego typu zyskała niezwykłą sławę już na początku XIX wieku. Wówczas modne były misterne zdobienia. W XX wieku do łask weszła klasyczna elegancja. Spinki stały się subtelniejsze. Wśród projektów popularne było użycie kamieni szlachetnych. Obecnie na rynku jubilerskim można wybierać spośród rozmaitych form i kolorów. Niektórzy mężczyźni przy podjęciu decyzji kierują się wyborem swojego ulubionego minerału. Często stawia się na wzory z krzemieniem pasiastym, a także z spinki koralem (idealne na rocznicę ślubu). Modele posiadają raczej ciemną barwę, ale im dłużej człowiek się im przygląda, tym więcej zachwycających szczegółów dostrzega. Kamienie są niezwykle eleganckie. Ciekawym wyborem są także spinki z turkusami, które pięknie prezentują się wraz z klasycznym garniturem. Niebieski akcent kolorystyczny jest znakomitym uzupełnieniem całej stylizacji. Można również zdecydować się na spersonalizowaną biżuterię, na której będą widniały wybrane inicjały.